Derin Tarih'te Atatürk'e hakaret'e bir ceza da Süleyman Yeşilyurt'a.

Kemalist

bilgi@
Staff member
#1
"Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret etme" suçunu işlemekten yargılanan Süleyman Yeşilyurt'a 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

“Derin Tarih” dergisinin Latife Hanım konulu sayısında işlendiği "Latife Hanım Çankaya'nın ikinci first lady'si miydi" sunuşuyla hazırlanan programda, konuk Süleyman Yeşilyurt, Afet İnan'ın aile geçmişinden ve babasının mesleğinden yola çıkarak kendisinin "manevi evlat olamayacağını" dedi ve şöyle devam etmişti:

"Mustafa Kemal İzmir'de bir müsamerede Afet İnan'ı görür. Afetin İnan'ın alımlı çalımlı halini görünce babası Ziraat Müdürü İsmail Hakkı Bey'i çağırtılar, der ki 'Ben kızınızı manevi evlat almak istiyorum'. Şimdi burada doğruları konuşmak lazım. Manevi evlat kimdir? Bakıma muhtaç, tahsile muhtaç ama bu bir Ziraat Müdürü'nün kızı, bir dönem de milletvekilliği yapmış. Hem ziraat müdürünün hem milletvekilinin kızını almak, el vicdana koyacağız. Afet İnan Latife Uşşakizade'den sonra Çankaya'nın çağlayanıdır. Afet İnan hiçbir zaman manevi evlat değildir, Çankaya'nın nikahsız firts lady'sidir."