Atatürk'ten Öğretmenlere

Ruh

yardim@
Staff member
-Dünyanın her tarafında öğretmenler insan topluluğunun en fedakar ve muhterem unsurlarıdır.

-Bir millet irfan ordusuna malik olmadıkça savaş meydanlarında ne kadar parlar zaferler elde ederse etsin o zaferlerin yaşayacak neticeleri vermesi ancak irfan ordusuyla kaimdir.

-Muallimler! Yeni nesli Cumhuriyetin fedakar muallim ve mürebbilerini sizler yetiştireceksiniz. Ve yeni nesil sizin eseriniz olacaktır.

-Eğitimdir ki bir milleti ya hür bağımsız şanlı yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da milleti esaret ve sefalete terk eder.

-Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden eğiticiden mahrum bur millet henüz bir millet adını alma yeteneğini kazanamamıştır.

-Öğretmenler! Cumhuriyet sizden fikri hür vicdanı hür irfanı hür nesiller ister.

-Bir millet eğitim ordusuna sahip olmadıkça savaş meydanlarında ne kadar parlak zaferler elde ederse etsin o zaferlerin kalıcı sonuçlar vermesi ancak eğitim ordusuyla mümkündür.

-Öğretmenler; Cumhuriyetin fedakar öğretmen ve eğitimcileri yeni nesli sizler yetiştireceksiniz. Ve yeni nesil sizin eseriniz olacaktır. Eserin kıymeti sizin beceriniz ve fedakarlığınızın derecesiyle orantılı olacaktır. Cumhuriyet; fikren ilmen fennen bedenen kuvvetli ve yüksek karakterli koruyucular ister. Yeni nesli bu özellik ve kabiliyette yetiştirmek sizin elinizdedir. Sizin başarınız Cumhuriyetin başarısı olacaktır.