ATATÜRK: Osmanoğulları zorla Türk Milletinin egemenliğine el koymuşlardı.

Ruh

yardim@
Staff member
#1
Padişahlığın kaldırılması konusu 1 Kasım 1922 günü meclise gelir. Mustafa Kemal burada ayrıntılı bir konuşma yapar. Konu üçlü komisyona devredilir. Mustafa Kemal'in bir köşeye oturarak izlediği komisyonda görüşmeler ve tartışmalar uzar.

Bunun üzerine, komisyon başkanından izin alan Mustafa Kemal, bir sıranın üzerine çıkarak şu tarihi konuşmayı yapar:
'Efendim, dedim, egemenliği hiç kimse hiç kimseye, bilim gereğidir diye görüşmeyle, tartışmayla veremez. Egemenlik, güçle, erkle ve zorla alınır. Osmanoğulları, zorla Türk milletinin egemenliğine ve saltanatına el koymuşlardı. Bu zorbalıklarını altı yüzyıldan beri sürdürmüşlerdi. Şimdi de Türk Milleti bu saldırganlıklara artık yeter diyerek ve bunlara karşı ayaklanarak egemenliğini ve saltanatını kendi eline fiilen almış bulunuyor. Bu bir olup-bitidir. Söz konusu olan millete saltanatını egemenliğini bırakacak mıyız bırakmayacak mıyız sorunu değildir. Sorun zaten gerçekleşmiş bir olayı yasa ile saptamaktan başka bir şey değildir. Bu ne olursa olsun yapılacaktır. Burada toplananlar, meclis ve herkes sorunu doğal bulursa sanırım ki uygun olur. Yoksa, yine gerçek, yöntemine göre saptanacaktır; ancak, belki birtakım kafalar kesilecektir.'
Mustafa Kemal daha sonra işin bilimsel yönüne de girerek uzun uzun açıklamalar yapar. Konuşması bitince, Ankara milletvekillerinden Hoca Mustafa Efendi 'bağışlayınız efendim; biz sorunu başka bakımdan ele almıştık. Açıklamalarınızdan aydınlandık' der. Sorun karma komisyonda çözüme bağlanır.

Yazar: Kerem Çalışkan
Kitap adı: Miras: Atatürk'ün 7 Emaneti
Yayınevi: Remzi Kitabevi